A II. világháború utáni kommunista terror, a szovjet mintára működő államgépezet egy olyan rendszert épített ki, ami félelemre épült. Egy olyan rendszert, ahol mindenkinek kétszer is meg kellett gondolnia, hogy kivel, miről beszél, hogy kinek mit mond, mert elég volt egyetlen meggondolatlan kijelentés, hogy éjjel megjelenjen az a bizonyos rettegett, fekete autó.
Míg a mozik híradói a szocializmust építő sztahanovistákról zengtek hamis ódákat, addig embereket hurcoltak el bírósági végzés nélkül – bárkit, bármiért bebörtönözhettek, megkínozhattak, és az emberek hétköznapi életét még keserűbbé tette a kötelező beszolgáltatás, a padlássöprés, a kitelepítés.

„Éltünk vágyakozásban az enyhület után, de szomjúságunkban itthon a hazugság italát nyújtották nekünk, a világ pedig kotyvasztott főzetekkel kábított minket – emlékezett vissza Tamási Áron.
Minden diktatúra legfontosabb eszköze a terror, a megfélemlítés, a zsarnok csak így képes fenntartani a hatalmát, de ebben rejlik minden diktatúra végzete is: abban a pillanatban, amikor a félelem megszűnik, kártyavárként omlik össze.
1956-ban megszűnt a félelem. Márai Sándor szavaival élve „Meghasadt az égbolt, mert egy nép azt mondta, elég volt!”. Egyszerre dobbant minden magyar szíve, és ebbe beleremegett az egész rendszer.
A forradalmat ugyan vérbe fojtották, a szabadságért küzdő hősöket jeltelen sírokba, arccal a föld felé fordítva, összekötözve hantolták el, de a forradalom bukásában is győzelmet aratott.
A barbár megtorlás nem volt képes sárba tiporni 56 szellemiségét, a valódi győzelem utólag született: már nem lehetett visszatérni a forradalom előtti időkhöz, a forradalom egyszerűen megkerülhetetlenné vált, hiába hazudtak róla később bármit is. 56 halálos sebet ütött a diktatúrán, még ha ezt akkor nem is érezte. Az emberség, a szabadság mégiscsak felülkerekedett.
Ránk, pedagógusokra komoly feladat hárul: meg kell ismertetnünk 56 hőseinek történetét, nem szabad engednünk, hogy feledésbe merüljön az áldozatuk, mert a diákjaink csak így érthetik meg, hogy mekkora kincs a szabadság. Meg kell tanítanunk nekik Bibó István szavait: „A szabadság ott kezdődik, ahol megszűnik a félelem.” Később az ő feladatuk lesz, hogy megtanítsák majd gyermekeiknek: a szabadságot nem adják ingyen, és minden egyes nap, újra és újra meg kell küzdeni érte.
Siska Péter
tanár
Ezek is érdekelhetnek még:
- A szeretet minden érzelem felett állMég ha a halál árnyékának völgyében is jár az ember, a szeretet akkor sem múlik el. A hazaszeretet még egy levert szabadságharc után is, még a siralomházban is ott él a forradalmárok szívében. A szeretet soha el nem múlik.Olvasd tovább
- 20 év a Kossuthban? – interjú Pócsikné Ágnes tanárnővelPócsikné Ágnes tanárnő idén, utoljára tanít itt a Kossuthban és utána megkezdi a nyugdíjas pályafutását. Milyen tanárnak lenni? Milyen ennyi év távlatából a suli és miért választotta? Mennyi emléket lehet gyűjteni? Erről volt lehetőségem interjút készíteni a tanárnővel.Olvasd tovább
- Kossuthos diákbál – 2025.2025. február 21-én rendezte iskolánk diákönkormányzata hagyományos bálját. Immár negyedik alkalommal vállalkoztak a fiatalok a tanév legnagyobb lélegzetű rendezvényének megszervezésére.Olvasd tovább
- Gemeinsam die Zukunft gestalten- nachhaltig die Welt mitgestalten und Veränderungen vorantreibenA projekt céljai: Bővebb információ: Projekt hivatalosa honlapja: https://shapingfuture.ehl.gr Információk magyarul: http://www.eklg.hu/index.php/category/partnersegi-egyuttmukodesek-a-kozneveles-teruleten-ka220-sch/ Tik-tok videók: Ezek is érdekelhetnek még:Olvasd tovább
- Egy inspiráló délelőtt az NMHH Partneriskola Program oklevélátadóján2024. november 29-én reggel izgatottan érkeztünk meg az NMHH épületkomplexumába, hogy részt vegyünk a Partneriskola Program keretében megrendezett oklevélátadó ünnepségen. A rendezvény célja nemcsak az elért eredmények elismerése volt, hanem a gyermekek média tudatosságának és digitális kompetenciáinak fejlesztésében kiemelkedő pedagógusok munkájának megünneplése is. Az esemény színes programja és szakmai tartalmaOlvasd tovább