Miért is vagyunk bolondok április 1-jén?

Szerintem mindenkinek ismerős a „Ki van kötődve a cipőfűződ!” és társai. De azon gondolkoztatok már hogy honnan is ered ez az április bolondja?

Nagyon sok tudósnak, nagyon sok ötlete volt ezzel kapcsolatban, de ezek közül a mai napig nem tudjuk, hogy melyik a valódi. Összegyűjtöttem néhányat:

Egy magyarázat szerint kelta népszokás, hogy minden április elején tavaszias ünnepléseket tartottak.

Egy másik elmélet szerint a középkori Franciaországból ered, ahol április elsején kezdődött az év, és ezen a napon mindenki megajándékozta családtagjait vagy barátait. 1564-ben az újévet áthelyezték január elsejére. Ezt nem mindenki fogadta el, és április elsején is ajándékoztak, később ezek már tréfás meglepetésekké váltak.

Voltak olyan tudósok, akik pedig azt mondták, hogy ilyenkor az időjárás is elég bolondos. Talán igazuk is van…

Itt van néhány történet is a tréfákkal kapcsolatban:

Talán a legrégebbi tréfát XIV. Lajos, francia király fia, Toulouse grófja találta ki Gramont márkinak. Március 31. este a gróf néhány emberrel elment a márki házához, és az összes ruháját, amit a szekrényben találtak, kisebbre varrták. Amikor a márki felkelt, öltözködni kezdett, de egyik ruhája sem volt jó rá. Ekkor a gróf egyik embere benyitott a házába, és megkérdezte tőle, hogy mi történt vele, mitől lett ilyen dagadt. A márki nagyon megijedt, hogy milyen betegség jöhetett ki rajta. Gyorsan elment az orvoshoz, aki szintén benne volt a tréfa szervezésében. Azonnal fel is írt neki egy receptet, amin ez áll: „Végy ollót, és vágd fel a mellényedet!” Hogy a márki erre hogyan reagált, azt sajnos nem tudjuk.

Franciaországban, a 17. században a börtönbe zárt lotaringiai herceg április elsején akart megszökni. Azonban az egyik cselédlány ezt észrevette, és azonnal szólt az őröknek. Ők viszont megnyugtatták, hogy igen, ők is tudják, hogy bolondok napja van. Később aztán kiderült, hogy a herceg tényleg elmenekült onnan, de akkor már késő volt.

Egy másik, 1962-ben történt tréfa pedig arról szólt, hogy április elsején egy svéd tévéállomásnál ez egyik ott dolgozó ember közölte a nézőkkel, hogy ha egy nylon harisnyát húznak a képernyőre, akkor azonnal színesben fogják látni a adást. Ezek után rengetegen próbálták harisnyákba tömködni a tévéjüket.

Azért azt hozzáteszem, nem mindenki szereti a túl sok tréfálkozást, szóval csak óvatosan.

Ezek is érdekelhetnek még:

  • InfoGrund: Inspiráló továbbképzés a kritikai médiaműveltségért
    A digitális kor hajnalán, amikor az információk áradata szinte korlátlan, a pedagógusoknak kiemelt felelősségük van abban, hogy a felnövekvő generációt felkészítsék a tudatos és kritikus médiafogyasztásra. Iskolánk elkötelezett a diákok sokoldalú fejlesztése mellett, ezért örömmel számolok be arról, hogy részt vehettem az IDEA Alapítvány InfoGrund tanártovábbképzésén, amelynek középpontjában éppen ezOlvasd tovább
  • Netkockázati előadás
    A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Partneriskola Program által Netkockázati előadást tartottak a Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ debreceni előadói. A Digitális Témahét ideje alatt 9. és 10. osztályos diákok kisebb csoportban kaphattak tájékoztatást az internet kockázatairól, veszélyeiről és a kommunikációs szokásokról az online térben, valamint megoszthatták egymással és a médiaszakemberekkelOlvasd tovább
  • Versenyfelhívás
    „AZ ÚR ÉRKEZÉSE” országos ökumenikus szavalóversenyreOlvasd tovább
  • Árvai Dávid 10.A osztályos tanuló sikeresen szerepelt két országos német nyelvi versenyen is.
    A HEBE által szervezett „Hallo Deutschland” elnevezésű országismereti projektversenyen B2 szinten 1. helyezést ért el.Olvasd tovább
  • ,,A közösségépítés és a mozgás öröme volt a célom”
    Interjút készítettünk iskolánk egyik testnevelő tanárával, Pethő Károllyal, aki már 40 éve tanít, és szenvedélyesen szereti a munkáját. Kíváncsiak voltunk, miért választotta annak idején a Kossuth Gimnáziumot, hogyan kapcsolódott be az iskola sportéletébe, és milyen szerepet játszott a röplabda elterjedésében.Olvasd tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.