Miért is vagyunk bolondok április 1-jén?

Szerintem mindenkinek ismerős a „Ki van kötődve a cipőfűződ!” és társai. De azon gondolkoztatok már hogy honnan is ered ez az április bolondja?

Nagyon sok tudósnak, nagyon sok ötlete volt ezzel kapcsolatban, de ezek közül a mai napig nem tudjuk, hogy melyik a valódi. Összegyűjtöttem néhányat:

Egy magyarázat szerint kelta népszokás, hogy minden április elején tavaszias ünnepléseket tartottak.

Egy másik elmélet szerint a középkori Franciaországból ered, ahol április elsején kezdődött az év, és ezen a napon mindenki megajándékozta családtagjait vagy barátait. 1564-ben az újévet áthelyezték január elsejére. Ezt nem mindenki fogadta el, és április elsején is ajándékoztak, később ezek már tréfás meglepetésekké váltak.

Voltak olyan tudósok, akik pedig azt mondták, hogy ilyenkor az időjárás is elég bolondos. Talán igazuk is van…

Itt van néhány történet is a tréfákkal kapcsolatban:

Talán a legrégebbi tréfát XIV. Lajos, francia király fia, Toulouse grófja találta ki Gramont márkinak. Március 31. este a gróf néhány emberrel elment a márki házához, és az összes ruháját, amit a szekrényben találtak, kisebbre varrták. Amikor a márki felkelt, öltözködni kezdett, de egyik ruhája sem volt jó rá. Ekkor a gróf egyik embere benyitott a házába, és megkérdezte tőle, hogy mi történt vele, mitől lett ilyen dagadt. A márki nagyon megijedt, hogy milyen betegség jöhetett ki rajta. Gyorsan elment az orvoshoz, aki szintén benne volt a tréfa szervezésében. Azonnal fel is írt neki egy receptet, amin ez áll: „Végy ollót, és vágd fel a mellényedet!” Hogy a márki erre hogyan reagált, azt sajnos nem tudjuk.

Franciaországban, a 17. században a börtönbe zárt lotaringiai herceg április elsején akart megszökni. Azonban az egyik cselédlány ezt észrevette, és azonnal szólt az őröknek. Ők viszont megnyugtatták, hogy igen, ők is tudják, hogy bolondok napja van. Később aztán kiderült, hogy a herceg tényleg elmenekült onnan, de akkor már késő volt.

Egy másik, 1962-ben történt tréfa pedig arról szólt, hogy április elsején egy svéd tévéállomásnál ez egyik ott dolgozó ember közölte a nézőkkel, hogy ha egy nylon harisnyát húznak a képernyőre, akkor azonnal színesben fogják látni a adást. Ezek után rengetegen próbálták harisnyákba tömködni a tévéjüket.

Azért azt hozzáteszem, nem mindenki szereti a túl sok tréfálkozást, szóval csak óvatosan.

Ezek is érdekelhetnek még:

 • Mit mondana Harry Potter pszichológusa? – Interjú az iskolapszichológussal
  Megfordult már a fejedben, hogy milyen diagnózist állapítana meg Harry Potter pszichológusa? Milyen rejtett utalásokat tartalmaz a könyvsorozat? Most kiderül! Iskolapszichológusunk, Nagy-Kasza Tícia, valamint Balázs Fanni egészségpszichológus segítségével megvizsgáltuk az ifjú varázsló történetét pszichológiai szempontból.Olvasd tovább
 • Önkéntes munka Iserlohn városában
  A nyár folyamán Nyíregyháza testvérvárosában, Iserlohn városában önkénteskedtünk, hogy megerősítsük az ifjúsági kapcsolatot a két település között. Az evangélikus tábor programjai A Gyűrűk ura története alapján kerültek megalkotásra, ahol négyen vettünk részt, mint magyar delegáció.Olvasd tovább
 • 30 Éve újra
  A Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumot 1806-ban alapították. Ebben a tanévben ünnepeljük, hogy 30 évvel ezelőtt újra a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásába került iskolánk. Ebből az alkalomból kérdeztük jelenkori és régi diákjainkat az alma máter múltjáról, jelenéről.Olvasd tovább
 • Mindig úton vagyunk!
  Mindig úton vagyunk! A Nyíregyházi Diák-polgármesteri Iroda fiataljaiként, többek között kossuthos diákokként képviseltük január 22. és 28. között Rzeszów városában Nyíregyházát. A Nemzetközi Projektek Szövetsége („INPRO”) szervezte ezt az Erasmus+ programot, ahol a közel 30 résztvevős csapattal kommunikációnk fejlesztésévelfoglalkoztunk a hét folyamán.Olvasd tovább
 • Továbbjutott a Kossuthos e-sport csapat a döntőbe
  Február 9-10. között megrendezésre a került a nyíregyházi gimnáziumok közötti League of Legends e-sport verseny előválogatója. A mérkőzés a Leonardo Média Akadémia Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskolában került megrendezésre a Zero2Hero e-sport akadémia szervezésében. Az előválogatón öt iskola vett részt.Olvasd tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .