Miért is vagyunk bolondok április 1-jén?

Szerintem mindenkinek ismerős a „Ki van kötődve a cipőfűződ!” és társai. De azon gondolkoztatok már hogy honnan is ered ez az április bolondja?

Nagyon sok tudósnak, nagyon sok ötlete volt ezzel kapcsolatban, de ezek közül a mai napig nem tudjuk, hogy melyik a valódi. Összegyűjtöttem néhányat:

Egy magyarázat szerint kelta népszokás, hogy minden április elején tavaszias ünnepléseket tartottak.

Egy másik elmélet szerint a középkori Franciaországból ered, ahol április elsején kezdődött az év, és ezen a napon mindenki megajándékozta családtagjait vagy barátait. 1564-ben az újévet áthelyezték január elsejére. Ezt nem mindenki fogadta el, és április elsején is ajándékoztak, később ezek már tréfás meglepetésekké váltak.

Voltak olyan tudósok, akik pedig azt mondták, hogy ilyenkor az időjárás is elég bolondos. Talán igazuk is van…

Itt van néhány történet is a tréfákkal kapcsolatban:

Talán a legrégebbi tréfát XIV. Lajos, francia király fia, Toulouse grófja találta ki Gramont márkinak. Március 31. este a gróf néhány emberrel elment a márki házához, és az összes ruháját, amit a szekrényben találtak, kisebbre varrták. Amikor a márki felkelt, öltözködni kezdett, de egyik ruhája sem volt jó rá. Ekkor a gróf egyik embere benyitott a házába, és megkérdezte tőle, hogy mi történt vele, mitől lett ilyen dagadt. A márki nagyon megijedt, hogy milyen betegség jöhetett ki rajta. Gyorsan elment az orvoshoz, aki szintén benne volt a tréfa szervezésében. Azonnal fel is írt neki egy receptet, amin ez áll: „Végy ollót, és vágd fel a mellényedet!” Hogy a márki erre hogyan reagált, azt sajnos nem tudjuk.

Franciaországban, a 17. században a börtönbe zárt lotaringiai herceg április elsején akart megszökni. Azonban az egyik cselédlány ezt észrevette, és azonnal szólt az őröknek. Ők viszont megnyugtatták, hogy igen, ők is tudják, hogy bolondok napja van. Később aztán kiderült, hogy a herceg tényleg elmenekült onnan, de akkor már késő volt.

Egy másik, 1962-ben történt tréfa pedig arról szólt, hogy április elsején egy svéd tévéállomásnál ez egyik ott dolgozó ember közölte a nézőkkel, hogy ha egy nylon harisnyát húznak a képernyőre, akkor azonnal színesben fogják látni a adást. Ezek után rengetegen próbálták harisnyákba tömködni a tévéjüket.

Azért azt hozzáteszem, nem mindenki szereti a túl sok tréfálkozást, szóval csak óvatosan.

Ezek is érdekelhetnek még:

 • Spanyolországban jártunk
  2022. április 19. és 25. között, iskolánk 4 diákja, Buhály Csenge (9.c), Murnyák Virág, (9.c) Nagyváti Bence (8/11.), Huszár Medárd (8/11.) és két tanára Bányai Györgyi és Haraszti Adél, ellátogatott Spanyolországba az Erasmus program keretén belül.Olvasd tovább
 • „Az Úr érkezése” országos ökumenikus szavalóverseny
  2022. április 8-án huszonnyolcadik alkalommal rendezte meg a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium az egykori igazgatója, dr. Bánszki István által indított országos szavalóversenyt.Olvasd tovább
 • Erasmus+ találkozó Németországban
  2022. április 4-8., Plön Iskolánk hat diákja és négy tanára a „Schools joining up for Communities of Peace – Iskolák a békéért” elnevezésű Erasmus+ projekt keretében öt napot töltött el a németországi Plönben. A program 2019-ben indult, de a világjárvány miatt ez volt az első alkalom, amikor az ír, német, szlovák és magyarOlvasd tovább
 • Interjú Túrmezei Erzsébetről
  Nagy örömmel fogadtuk a hírt, hogy Túrmezei Erzsébet közeli rokona, a keresztlánya Nyíregyháza közelében él. Magna Mária vállalta, hogy telefonos interjút készítsünk vele, és felidézze a költőnőhöz fűződő emlékeit.Olvasd tovább
 • Diákévek tanárszemmel – Interjú Somoskői Dénessel
  Szüleinktől, nagyszüleinktől sokat hallhatjuk, hogy milyen is volt az iskola az ő gyerekkorukban. Van, aki úgy véli, a mostani nehezebb, van, aki azt vallja, hogy könnyebb. Valós összehasonlítást viszont nem tudnak adni a mai és akkori iskolarendszerről, hiszen ők csak külsősként szemlélhetik a mostanit. De hogyan is látják ezt aOlvasd tovább

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .