Miért is vagyunk bolondok április 1-jén?

Szerintem mindenkinek ismerős a „Ki van kötődve a cipőfűződ!” és társai. De azon gondolkoztatok már hogy honnan is ered ez az április bolondja?

Nagyon sok tudósnak, nagyon sok ötlete volt ezzel kapcsolatban, de ezek közül a mai napig nem tudjuk, hogy melyik a valódi. Összegyűjtöttem néhányat:

Egy magyarázat szerint kelta népszokás, hogy minden április elején tavaszias ünnepléseket tartottak.

Egy másik elmélet szerint a középkori Franciaországból ered, ahol április elsején kezdődött az év, és ezen a napon mindenki megajándékozta családtagjait vagy barátait. 1564-ben az újévet áthelyezték január elsejére. Ezt nem mindenki fogadta el, és április elsején is ajándékoztak, később ezek már tréfás meglepetésekké váltak.

Voltak olyan tudósok, akik pedig azt mondták, hogy ilyenkor az időjárás is elég bolondos. Talán igazuk is van…

Itt van néhány történet is a tréfákkal kapcsolatban:

Talán a legrégebbi tréfát XIV. Lajos, francia király fia, Toulouse grófja találta ki Gramont márkinak. Március 31. este a gróf néhány emberrel elment a márki házához, és az összes ruháját, amit a szekrényben találtak, kisebbre varrták. Amikor a márki felkelt, öltözködni kezdett, de egyik ruhája sem volt jó rá. Ekkor a gróf egyik embere benyitott a házába, és megkérdezte tőle, hogy mi történt vele, mitől lett ilyen dagadt. A márki nagyon megijedt, hogy milyen betegség jöhetett ki rajta. Gyorsan elment az orvoshoz, aki szintén benne volt a tréfa szervezésében. Azonnal fel is írt neki egy receptet, amin ez áll: „Végy ollót, és vágd fel a mellényedet!” Hogy a márki erre hogyan reagált, azt sajnos nem tudjuk.

Franciaországban, a 17. században a börtönbe zárt lotaringiai herceg április elsején akart megszökni. Azonban az egyik cselédlány ezt észrevette, és azonnal szólt az őröknek. Ők viszont megnyugtatták, hogy igen, ők is tudják, hogy bolondok napja van. Később aztán kiderült, hogy a herceg tényleg elmenekült onnan, de akkor már késő volt.

Egy másik, 1962-ben történt tréfa pedig arról szólt, hogy április elsején egy svéd tévéállomásnál ez egyik ott dolgozó ember közölte a nézőkkel, hogy ha egy nylon harisnyát húznak a képernyőre, akkor azonnal színesben fogják látni a adást. Ezek után rengetegen próbálták harisnyákba tömködni a tévéjüket.

Azért azt hozzáteszem, nem mindenki szereti a túl sok tréfálkozást, szóval csak óvatosan.

Ezek is érdekelhetnek még:

 • „Kossuthos levelezős verseny”
  Február 3-án csaknem 300 diák részvételével zajlott le a „Kossuthos levelezős verseny”, melyen a megye 7. és 8. osztályos diákjai vettek részt. Az 56 iskola diákjai 9 tantárgyból mérhették össze tudásukat, a legjobbakat oklevéllel és könyvvásárlási utalvánnyal jutalmaztuk.Continue Reading
 • Cantemus kórus
  Tehetséges diákjaink: Gulyás Zsófia (4/12.A) és Kovács Mikolt (4/11.C) a Nyíregyházi Cantemus Kórus a XIV. Cantemus Nemzetközi Kórusfesztiválhoz kapcsolódó mesterkurzus nyitányaként jótékonysági hangversenyt rendezett, melynek bevételét a Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata polgármesterének javaslata és kérése szerint a városban tanuló, tehetséges diákok számára  ajánlották fel.Continue Reading
 • Jótékonysági vásár a Kossuthban
  Iskolánk szép hagyománya, hogy az adventi időszakban jótékonysági vásárt szervez, melynek kedvezményezettjei azok a kossuthos diákok, akik nehezebb anyagi körülmények között várják az ünnepeket.Continue Reading
 • Utazás az Erasmus+-szal
  Az Erasmus+ Verschiedene Kulturen-Gemeinsame Identität program keretében hat diákból és két tanárból álló csoportunk 2022. december 4-től 10-ig Romániában, Szatmárnémetiben töltött egy hetet a Johann Ettinger Német Líceumban.Continue Reading
 • Gyertyagyújtás  Nyíregyházán
  Városunk főterén evangélikus oktatási intézményeink óvodásai és diákjai szolgáltak a hagyományos ádventi gyertyagyújtás első alkalmán. A Túróczy Zoltán Evangélikus Óvoda és Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, valamint a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium képviseletében közel 60 diák készült, hogy az ádventi időszak kezdetén Isten szeretetének üzenetét hirdesse.Continue Reading

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .