A Facebook egy közösségi hálózat, amit ma már szinte minden egyes ember használ nap mint nap. Az egyik legnagyobb ismeretszerző hálózat.
Mára társadalmunk jelentős kommunikációs platformjává vált, sokan elsősorban ezen keresztül tartják a kapcsolatot barátaikkal, családjukkal, kollégáikkal, tanáraikkal stb. Viszonylag új és gyorsan fejlődő platformról van szó, ami robbanásszerűen jelent meg az emberek mindennapjaiban.
A története úgy kezdődött , hogy Adam D’Angelo, aki Mark Zuckerberg legjobb barátja volt a középiskolában, létrehozott az egyetemisták számára egy társasági oldalt 2003-ban. Idővel hatalmas sikernek örvendett a honlap, kis idő alatt több mint 100 000 ember használta.
Ennek hatására Mark úgy döntött, hogy megvalósítja a CourseMatch programot, ami aztán a Facebook létrehozásához vezetett. Elsősorban csak a Harvard hallgatói számára volt elérhető az oldal, majd kiterjesztették az Ivy League-re és a Stanford Universityre.
A siker miatt minden egyetemista, majd minden 13 évesnél idősebb személy is regisztrálhatott a Facebookon.
A Facebook rendszer ingyenes , és ma már egy egyszerű regisztrációval lehet csatlakozni.
A felhasználók regisztrálhatnak egy személyes Facebook-profilt, létrehozhatnak Facebook-oldalt, Facebook-csoportot, Facebook-eseményt. Hirdetést, apróhirdetést tehetnek közzé, adományozhatnak és adományt gyűjthetnek jó ügyek érdekében, kapcsolódhatnak ismerőseikhez, csoportokhoz és rajongói oldalakhoz egyaránt, valamint üzeneteket válthatnak és eseményeket szervezhetnek. Az üzenőfalon keresztül híreket, információkat, weboldalakat és videókat is megoszthatnak egymással.
Városok, munkahelyek, felsőoktatási intézmények vagy régiók által szervezett közösségekhez csatlakozhatnak, és érhetnek el rajtuk keresztül másokat. A saját hálózaton belül mások adatlapja részleteiben is látható, míg más közösséghez tartozó felhasználó adatlapja nem, de ez függ a felhasználók egyedi beállításaitól is.
Mint minden számítógépes rendszer, a Facebook is tartalmaz olyan elemeket, amelyek veszélyt jelentenek a felhasználóra. A biztonsági szoftverek megpróbálják kiszűrni ezeket, de valójában a felhasználó tudja a legjobban megvédeni magát, ha odafigyel ezekre az elemekre.
2008. november 26-án elindult a Facebook magyar változata, mely rövid időn belül rendkívül népszerűvé vált. A fordítást magyar felhasználók végezték és ez a munka ma is folyik, de nagyon lassan. A magyarok körében kiemelkedően népszerű ez a közösségi oldal: a hazai netezők 85 százaléka használja a Facebookot.
A Social Daily adatai szerint 2014 júliusában az aktív felhasználók száma Magyarország területén 4,8 millió fő volt, ezzel a 44. legnagyobb Facebook ország vagyunk.
Ezek is érdekelhetnek még:
- Ungvári Miklós olimpikon látogatott iskolánkbaUngvári Mikit 2018-ban, Cegléden ismertem meg a város sportmúzeumában. Rögtön lecsaptam rá, vagy ő én rám. Nézőpont kérdése. Beszédbe elegyedtünk, telefonszámot cseréltünk és vártunk egy kínálkozó alkalomra, hogy együtt csináljunk valami maradandót. Ennek most jött el az ideje. Egészen pontosan 2024. november 15-én a nyíregyházi Kossuth gimiben.Olvasd tovább
- Kovács Richárd olimpikon volt a vendégünkÉpphogy elkezdtük a tanévet, máris jöttek a sportos projektek. Futottunk a SzakMa Fest-en, ötvenegynéhány gyerekkel indultunk az atlétika diákolimpia ügyességi csapatbajnokságán, és végül, de korántsem utolsó sorban Kovács Ricsit láttuk vendégül.Olvasd tovább
- Dűne: Második rész – véleményMagyarországon is megjelent 2024. március 14-én a Dűne: Második rész. Beteljesítette az elvárásokat? Frank Herbert 1965-ös Dűne című regénye adaptációjából készült filmsorozat. Az Érkezés és a Szárnyas fejvadász alkotója rendezte ezt a mesterművet is, Denis Villeneuve. Filmzenéje készítésében fantasztikus munkát végzett Hans Zimmer.Olvasd tovább
- A 2024-es FIDE elődöntőAki esetleg követi a legfrissebb sakk híreket, az valószínűleg már tudomást szerezhetett a minden évben meghirdetett FIDE sakk elődöntőröl. De mit is takar a bajnokság?Olvasd tovább
- A metál úttörői – MetallicaA Metallica egy 1981-ben alakult amerikai thrash/heavy metál zenekar. Lars Ulrich közzétett egy hirdetést az egyik kaliforniai újságban, amire James Hetfield válaszolt, és így vette kezdetét a banda karrierje. A Metallica korai zenéire kezdetben gyors tempó volt jellemző. Az első komolyabb kritikai sikert a Master of Puppets című album érteOlvasd tovább